Arabskie kraje mają w sobie jakąś tajemnicę, coś nieodkrytego, ale jednocześnie powodującego nutkę niepokoju. Dlaczego tak jest – nie wiem! Ale na pewno warto to zobaczyć, chociaż (tylko?) raz. Zjednoczone Emiraty Arabskie i Dubaj to miejsce przepełnione bogactwem i przepychem. Nie sposób się tutaj nudzić. Na każdym kroku zaskakuje.

Dubaj i największy budynek Świata – Burj Khalifa

Budowę tego wieżowca rozpoczęto 21 września 2004, zakończono się 16 sierpnia 2009. Wysokość budowli wynosi 829 metrów. Budynek ma 163 użytkowych pięter. Koszt budowy to 1,5 miliarda dolarów!
Na wieżowiec Burj Khalifa można wjechać także turystycznie – dostępne są dwa poziomy w oczywiście różnej cenie wjazdu. Pierwszy poziom to poziom 124 + 125 piętra co wiąże się z kosztem od 135 AED (co jest równe prawie tyle samo w PLN). Można także wjechać na kolejny poziom, czyli na piętra 148 + 125 + 124 i to już są koszty w granicach 370 AED (czyli około 370 PLN) – więcej: tutaj.

Dubaj Dubai

Hotel Atlantis w Dubaju, The Palm

Jest to bardzo luksusowy, pięciogwiazdkowy kompleks hotelowy będący częścią osiedla Palm Jumeirah w Dubaju. Przy hotelu jest cały zestaw rozrywek, od prywatnej plaży, po galerię hotelową i cały park rozrywki. Ceny w hotelu za pokój dwuosobowy to koszt co najmniej 1000 zł za noc. Bardzo oryginalna architektura budynku przyciąga turystów.
Pod hotel można dojechać miejską kolejką, a następnie naziemnym „metrem” jadącym wzdłuż Palm Jumeirah.
W Dubaju nie powinien dziwić fakt, że turyści zwiedzają hotele, bo kolejny przykład to…

dubai al arab

Hotel Burj Al Arab

Czyli kolejny słynny pod względem architektonicznym hotel w Dubaju. Ceny także są bardzo konkretne. Przy hotelu także znajduje się cały kompleks rozrywkowy dla gości.

Dubai Marina, czyli bardzo przyjemne miejsce do wypoczynku

Polubiliśmy tutaj spacerować, chodzić na kawę czy obiady. Dubai Marina to sztucznie stworzona zatoka, gdzie ścieżki spacerowe ciągną się wkoło kilka kilometrów. W całym ciągu jest mnóstwo kawiarni i restauracji, gdzie można odpocząć i się posilić. Przy Dubai Marina znajduje się też jedna z największych galerii handlowych w Dubaju, a może i na Świecie – Dubai Marina Mall (ogromna galeria to także słynne Dubai Mall przy Burj Khalifa).

         

Dubaj – targ złota i targ przypraw

Bardzo gwarne miejsce i raczej sprzedawcami zwykle nie są Arabowie, na pewno nie Ci rodowici. Jednak miejsce ma swój klimat, zapach i aromat. Szczególnie na targu przypraw, gdzie można kupić dosłownie wszystko.

dubai targ przypraw

dubaj targ złota

Plaże w Dubaju

Są bardzo duże, piaszczyste, dokładnie takie jak powinny być plaże. Przy plaży znajduje się mnóstwo kawiarni i restauracji. Są również przebieralnie, bardzo nowoczesne. Odpłatne.
Na plaży można zauważyć niesamowicie duże różnice kulturowe w Dubaju – mix wszystkich kultur Świata. Z jednej strony idzie Pani w bardzo roznegliżowanym bikini, a w drugiej kobieta cała zasłonięta, gdzie widać jej jedynie oczy (lub nawet nie).

Wyprawa na pustynię

Niestety nie udało nam się wybrać. Trochę za późno o tym pomyśleliśmy. Warto jeszcze przed przyjazdem do Dunaju zarezerwować sobie miejsce na konkretny termin, gdyż jest sporo chętnych. Na pustyni można spędzić tylko dzień, ale także dzień i noc i dłużej. Wyprawa odbywa się zwykle Jeepami lub innymi terenowymi autami (ale pewnie także można znaleźć takie na wielbłądzie ;-)). Ceny są wysokie, zaczynają się od blisko 1000 PLN, ale myślę, że warto. Organizatorzy zadbali o każdy szczegół – wieczorne ognisko na pustyni, nocleg w namiocie, wycieczki dodatkowe, integracja. Polecam, chociaż nie byłam 😉

Dubaj nie da o sobie zapomnieć, nie da się nie lubić, ale też nie da się za bardzo lubić. Jest inny, jest ciekawy, jest niesamowity, ale też jest trochę nudny. Zwiedzanie hoteli nie powinno być największą atrakcją tego miejsca, a jednak jest. Dlaczego? Ponieważ to jest miasto, którego jeszcze niedawno w ogóle nie było na mapie, bo była tutaj po prostu pustynia. To jest wymysł przebogatych ludzi, którzy wymarzyli sobie miejsce, które pod każdym względem będzie naj. No i jest. Warto tutaj przyjechać, zobaczyć, posmakować tego przepychu – tak, warto. Tylko czy warto tutaj wracać? Być może jak powstanie nowy, jeszcze większy hotel lub nowa, jeszcze większa galeria handlowa lub nowy, jeszcze wyższy budynek. 😉

Pozdrawiam ciepło,

Jedna odpowiedź do “Zjednoczone Emiraty Arabskie – Dubaj – Wielki Arabski Świat w 3 dni”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *