Czarnobyl – prawdziwe Ghost Town było spełnieniem jednego z punktów na mojej Bucket List. Miejsce przerażające i takie prawdziwe. To taka bliska nam historia, to tragedia wielu ludzi, to emocje.

Czarnobyl – przerażająca historia

Zwiedzanie Czarnobyla i Prypeci, gdzie w 1986 roku był wybuch w elektrowni jądrowej to ogromne przeżycie. Szczególnie, kiedy uświadomiłam sobie co tam tak naprawdę się stało, tego jednego dnia i przez kolejne dni. Ludzie byli zmuszeni opuścić swoje domy, zostawić cały dorobek życia i uciekać w nieznane. Tak z momentu na moment. Tylko najpotrzebniejsze rzeczy i w drogę.

Zostało tam wszystko, całe osiedla, domy, mnóstwo zabawek, przedmiotów domowych. Całe place, supermarkety, place zabaw dla dzieci, domy dziecka.

Czarnobyl Chernobyl Ukraine

Podczas wyjazdu na Ukrainę i do Kijowa postanowiliśmy wykorzystać ten czas na zwiedzanie „tego niebezpiecznego i napromieniowanego” miejsca, czyli Czarnobylu i Prypeci.

Czujnik Geigera

Wypożyczyliśmy także czujnik Geigera i mierzyliśmy napromieniowanie. Im bliżej byliśmy tych miejsc najbardziej napromieniowanych, czyli elektrowni i miejsc, gdzie zakopano elementy, które przyjęły promieniowanie, nasz czujnik zaczynał się odzywać.

geiger

Największy poziom napromieniowania był tak naprawdę w wiosce prowadzącej do Czarnobyla i w niektórych miejscach samej miejscowości.

Czarnobyl – Ghost Town

W Czarnobylu znajdują się opuszczone bloki, całe puste mieszkania. Opuszczone supermarkety, domy, w których pozostałe łóżeczka dziecięce. Place zabaw i całe parki rozrywki.

Jeżeli jest Wam bliska ta historia, pamiętacie czasy, w których to wszystko się wydarzyło, to myślę, że warto to zobaczyć.

Można kupić całodniową wycieczkę za nieduże pieniądze. Przewodnicy bardzo ciekawie opowiadają co tak naprawdę tam się wydarzyło i dlaczego. Mówią głównie w języku angielskim, ale wielu z nich zna także język polski 🙂 więc w razie dodatkowych pytań nie ma kłopotu z zadaniem pytań.

Pozdrawiam

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *