Wyprawa na grzyby może być bardzo przyjemną wycieczką dla całej rodziny i znajomych. Także dla par czy solo, bo czemu nie. Pamiętaj jednak by dobrze przygotować się na grzyby.

Uwielbiam las i tę ciszę, spokój jaki w nim panuje. Przez to także zawsze jako dziecko lubiłam chodzić na grzyby. Niestety w tym pędzie zajęć, pracy, amoku wszystkich spraw coraz bardziej zatracamy się w tym chaotycznym świecie zapominając o tym co mogłoby sprawić dla nas choć trochę przyjemności i po prostu spokoju. Chodź do lasu, chodź na grzyby!

Odpowiedni czas i miejsce

Musisz pamiętać o tym, że grzyby w lesie pojawiają się od połowy lata czasami nawet do końca jesieni (pogoda musi być bardziej jesienna, lecz nadal ciepło, bez przymrozków, aura deszczowa lub mocno wilgotna). Co by nie pisać o pogodnie jest jedna najważniejsza zasada – grzyby rosną po deszczu (lub w bardzo dużej wilgotności), zatem nie wybieraj się na grzyby w cudowny, słoneczny i upalny dzień, bo grzybów na pewno nie znajdziesz.

Zazwyczaj na grzyby wyjeżdża się wcześnie rano, kiedy grzyby zdążyły już wyrosną po całej nocy, podłoże jest wilgotne i co najważniejsze – nikt przed nami nie zebrał jeszcze wszystkich grzybów! Najbardziej zagorzali grzybiarze potrafią wybrać się do lasu bardzo wczesnym rankiem lub nawet jeszcze w nocy, aby w lesie zawitać jako jeden z pierwszych.

Możesz wchodzić do lasu zawsze, gdy nie jest to zabronieni. Samochodem natomiast możesz wjechać tylko tam, gdzie jest na to zezwolenie. W miejsca zakazane dojdziesz pieszo 🙂

grzyby
Takich grzybów nie zbieraj – nadają się jedynie do zrobienia pięknych zdjęć 🙂
Odpowiednie wyposażenie

Jeżeli wybierasz się na grzyby bardzo ważne będzie odpowiednie wyposażenie, abyś mógł czuć się pewnie w każdej sytuacji:

  • duży kosz wiklinowy lub wiaderko – musisz mieć przecież gdzie wkładać swoje zbiory, a zakładamy, że będą spore. Nie zabieraj torebek foliowych, papierowych, w których grzyby wilgotnieją, niszczą się i pleśnieją.
  • nożyk – pamiętaj, żeby znalezione grzyby ucinać przy dole nóżki lub ewentualnie wykręcać ze ściółki, nigdy nie wyrywać całych z grzybnią. Pozwoli to na zachowanie ściółki lasu i wyrastaniu kolejnych grzybów. Poza tym nie zabieramy ze sobą niepotrzebnych gałęzi, mchów i traw.
  • Kompas, telefon – jeżeli jesteś pierwszy raz w danym lesie i nie znasz go tak dobrze, warto pomóc sobie specjalnymi urządzeniami, które pomogą Tobie wyjść z lasu po uzbieraniu odpowiedniej ilości okazów 🙂
  • Atlas grzybów – być może znasz się doskonale na grzybach, a być może jesteś początkującym grzybiarzem. Mimo wszystko czy to przy sobie powinieneś posiadać atlas grzybów, najlepiej ilustrowany, który natychmiast pomoże w każdej niepewnej sytuacji. Z grzybami nie ma żartów.

Odpowiednie ubranie

Grzyby rosną po deszczu, nawet jest takie przysłowie. Trzeba zatem pamiętać, że wybierając się na grzyby napotkamy na mokre lub wilgotne podłoże. Szczególnie jeżeli na grzyby idziemy wczesną poranną porą.

  • Ubrania – grzybobranie to nie jest rewia mody, a ma być przede wszystkim bezpiecznie i wygodnie. Nie krępuj się zatem założyć najgorsze, stare ubrania, bo prawdopodobnie i tak po wejściu do lasu je pobrudzisz i być może także zniszczysz.
  • Odpowiednie obuwie, najlepiej kalosze – grzyby lubią rosnąc po deszczu lub w bardzo wilgotnym środowisku. Nieprzemakalne obuwie zapewni Tobie ciepło, suchość i komfort.
  • Płaszcz przeciwdeszczowy – jeżeli pogoda jest niepewna warto zabrać ze sobą dodatkowo mały, przenośny przeciwdeszczowy płaszcz.

grzyby

Jedzenie, napoje i dobry humor

Grzybobranie można śmiało połączyć z fajnym piknikiem. Nawet jeżeli nie planowaliście zabrać kocyka z koszyczkiem, to warto przygotować termin z ciepłą herbatą, kawą, kanapki czy inne przekąski. Na pewno po pewnym czasie ciągłego poszukiwania z ogromna ochotą napijecie się czegoś ciepłego i przekąsicie coś smacznego.

grzyby

Zbieraj tylko jadalne grzyby!

Jeżeli nie znasz się na grzybach wcale konieczne będzie wcześniejsze doszkolenie. Początkujące osoby powinny zbierać tylko te grzyby, co do których nie ma absolutnie żadnej wątpliwości. Najlepiej wiedzę czerpać od profesjonalistów oraz atlasów grzybów. Tylko wieloletni grzybiarz potrafi rozpoznać także takie grzyby, które często podobne są do tych niejadalnych lub nawet trujących gatunków.

grzyby

Mówi się, że każdy grzyb jest jadalny, ale niektóre tylko jeden raz… lepiej tego na sobie czy bliskich nie próbować! Jeżeli nie masz pewności, nie wiesz czy dobrze zbierasz, nie znasz się, to lepiej nie ryzykuj i kup grzyby w sklepie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *