Wyprawa do Kambodży była bardzo egzotyczna. To zupełnie inny kraj niż Tajlandia. Inna kultura, inni ludzie, zupełnie inne podejście do turystów. I całkiem inne atrakcje – przepiękny kompleks świątyń Angkor Wat zapiera dech w piersiach.

ANGKOR WAT

Nazwą Angkor Wat określa się przepiękny i rozległy zabytkowy kompleks pozostały po dawnej stolicy Imperium Khmerskiego. We współczesnym języku khmerskim Angkor oznacza „Święte Miasto”. Jako Miejską Świątynie określa się Angkor Wat, które jednocześnie miało stać się mauzoleum króla Suryavarmana II.

Świątynia na samym początku poświęcona była bogu Wisznu i tym samym była największą świątynią hinduistyczną, a pod koniec XIII wieku na terenie aktualnej Kambodży zaczął dominować buddyzm i wtedy świątynia z hinduistycznej stała się buddyjską.

Kompleks świątyń Angkor to jedno z najpiękniejszym tego typu miejsca na Ziemi, który jest nadal w rewelacyjnym stanie, znajduje się niedaleko miejscowości Siem Reap.

angkor wat

ZWIEDZANIE ANGKOR

Na zwiedzenie można poświęcić od 1 do 7 dni. Na miejscu można kupić karty wstępu na 1 dzień (35 dolarów), 3 dni (62 dolary) lub 7 dni (ponad 80 dolarów). Wynajęcie tuk-tuk’a z Siem Reap do Angkor na jeden dzień to koszt około 15 dolarów. Zawiezie Was w każde miejsce, poczeka na Was i na koniec odwiezie do hotelu. My korzystaliśmy właśnie z tej opcji.

angkor wat

Cały kompleks to wiele budynków położonych w różnych odległościach od siebie – wtedy właśnie bardzo pomocny jest prywatny transport jak wynajęty tuk-tuk, samochód czy rower.

ANGKOR WAT – BUDOWLE

Angkor Wat to główna Świątynia oraz inne budynki, które są oddalone od siebie zwykle co kilka kilometrów. Na fasadach znajdują się motywy roślinne, ale także ludzkie twarze.

angkor wat

angkot wat

angkor wat

angkot wat

CIEKAWOSTKA – LARA CROFT: TOMB RAIDER

W Angkor Wat nakręcony był film Lara Croft: Tomb Raider. Na żywo wygląda tak samo fantastycznie jak w filmie. Bardzo tajemniczo i majestatycznie. Zobaczcie sami: klik.

angkor wat

BEZPIECZEŃSTWO

Mimo, że wszystko wygląda tak pięknie warto być uważnym. Blisko najważniejszych Świątyń spotkać można mnóstwo sprzedawców – dorosłych i dzieci – którzy potrafią obejść Ciebie w 15cioro i nie pozwolić się ruszyć dalej. Sprzedają wszystko, od ubrań po magnesy i pocztówki na jedzeniu i piciu kończąc. Warto mimo wszystko pilnować wartościowych rzeczy.

angkor wat

angkor wat

JAK SIĘ UBRAĆ?

Przy wielu budynkach tego nie pilnują, ale przy niektórych i owszem. Trzeba mieć zakryte nogi oraz ramiona. Wystarczy zwykła chusta. Jeżeli jednak zapomnisz o tym na pewno przy pobliskim straganie znajdziesz to, czego potrzeba. Spodnie, bluzki czy chusty. Niestety bez negocjacji sporo przepłacicie, z negocjacjami w niektórych miejscach kupicie spodnie typu alladynki za 1 dolara!

CO WARTO ZABRAĆ ZE SOBĄ?

Na cały dzień zwiedzania (lub kilka dni) polecam zabrać ze sobą:

  • coś do okrycia ciała (nóg i ramion) aby wejść do świątyń
  • napoje, szczególnie wodę mineralną (jeżeli jest bardzo ciepło to więcej, na cały dzień)
  • zdecydowanie dolary, a nie lokalna walutę
  • wygodne obuwie
  • nakrycie głowy
  • okulary przeciwsłoneczne
  • olejki lub balsamy do opalania (aby chronić skórę przed ostrym słońcem)

Po drodze do wielu miejsc można spotkać małpy w lasach. (:

Mimo, że zwiedzanie jest stosunkowo drogie, to warto! Nam wystarczył jeden dzień, aby zobaczyć naprawdę wiele. Jedyne co przeszkadzało w zwiedzaniu to słońce i temperatura (zbyt gorąco) oraz nieco zbyt natarczywi tubylcy… jednak dla tych widoków warto.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *