Grecja i stolica Grecji – Ateny – to przepiękne miejsce dla wszystkich miłośników dawnych dziejów, archeologów, historyków, ale także dla przeciętnego turysty. Jest tutaj co zobaczyć i nie nudzić się. W dodatku muzyka, klimat i greckie przysmaki przyciągają rzesze turystów.

Ateny są miastem, które może się bardzo spodobać i może się nie podobać. Raczej jest miastem brzydkim, dość zaniedbanym, ściany są pomalowane graffiti (nie licząć oczywiście ścisłego centrum i atrakcji turystycznych). Niewątpliwie jednak w samej stoli jest co robić!

Akropol ateński – największa atrakcja w Atenach

Akropol ateński jest to wapienne wzgórze położone w sercu Aten. Ma wysokość 90 m. Akropol z czasem stał się miejscem kultu. Teraz jest miejscem, które przyciąga tłumy turystów, a mimo tego przyjemnie się je zwiedza.

Przy wzgórzu Akropol można także odwiedzić Muzeum Akropolu. Zachęcam wszystkim tym, których interesują dawne czasy i sama architektura starożytnej Grecji.

Partenon

Jest to jeden z najbardziej centralnie położonych bydynków na wzgórzu Akropol. Jego budowa została zakończona w roku 432 p.n.e. Niesamowicie zachowany budynek, wzbudza podziw i zachwyt.

aropol ateny aropol ateny

Erechtejon

To czteropoziomowa świątynia zbudowana na ateńskim Akropolu, poświęcona Posejdonowi i Atenie. Kolejna z budowli, która króluje na Akropolu ateńskim. Charakteryzuje się pięknymi, dobrze zachowanymi rzeźbami na froncie.

akropol ateny

Teatr Dionizosa

Starożytny teatr grecki, który znajduje się u stóp Akropolu, z drodze od kas biletowych to jedna z pierwszych atrakcji na jakie trafimy. Usytuowany jest na południowym stoku, koło świątyni Dionizosa Eleutherosa.

ateny teatr dionizosa

Odeon Heroda Attyka

Bardzo dobrze zachowany odeon – zachwyca swoja okazałością. Uważany za największy i najwspanialszy z odeonów starożytnych. Zbudowany został na południowo-zachodnim stoku Akropolu ateńskiego w 161 przez Heroda Attyka, który w ten sposób uczcił pamięć ukochanej małżonki, Aspasii Regilli. Odeon posiadał 32 rzędy widowni, gdzie mogło zasiąść od 5 do 6 tysięcy widzów. Wzniesiono go w stylu teatrów rzymskich. Nawet teraz jest wykorzystywany podczas wielu wydarzeń – wspaniała akustyka tego miejsca oraz sam klimat sprawia, że koncerty są tutaj niesamowite.

ateny akropol odeon

Łuk Hadriana w Atenach

Łuk znajdujący się tuż obok Świątynie Zeusa łączy w piękne sposób Świątynię oraz Akropol, który z tego miejsca prezentuje się niesamowicie. To starożytny rzymski łuk triumfalny, znajdujący się w pobliżu Olimpiejonu.

ateny łuk hadriana

Świątynia Zeusa Olimpijskiego w Atenach (Olimpieon)

Największa spośród ateńskich świątyń starożytnej Grecji poświęcona Zeusowi. Bardzo dobrze zachowane elementy Świątyni. Świątynia znajduje się nieopodal Akropolu, zatem można zrobić sobie bardzo miły spacer.

olimpion ateny

Agora ateńska

Całkiem duży kompleks połączony z parkiem. To najsłynniejsza agora znajdująca się w Atenach w starożytnej Grecji. Znajdowały się tam świątynie, biblioteka oraz budynku publicznego użytku. Niegdyś Agora była miejscem handlowym oraz miejscem spotkać całej społeczności, a także zgromadzenia polityczne i sądy.
Bardzo przyjemne miejsce na spędzenie dłużej chwili – nawet połowę dnia, jeżeli nie mamy napiętego harmonogramu wycieczki. W kompleksie znajdują się przyjemnie ławeczki, na których można odpocząć i nawet coś przekąsić (zabierając uprzednio ze sobą).

agora ateńska

agora ateńska

Anafiotika na dzielnicy Plaka

Przepiękne i klimatyczne miejsce u podnóża Akropolu przypominające białe, greckie wyspy, które znamy na razie tylko ze zdjęć. Wąskie uliczki, białe budynki i chodniki. Mnóstwo zieleni i kotów – to obraz, który maluje się na Anafiotice.

anafiotika plaka

Ateny Góra Likavitos

Piękne miejsce widokowe. Na górę można dojść pieszo, a także kolejką, która prowadzić do kawiarni na szczycie. Przepięknie widać całą panoramę Aten.

likavitos

likavitos

W Atenach byłam już dwa razy i pewnie nie ostatnie dwa. Jest tutaj coś co przyciąga i cały czas znajdujemy nowe miejsca do zwiedzenia, nowe dania do spróbowania. Tym bardziej, że od niedawna z Polski tanie linie lotnicze posiadają połączenia z kilkoma miastami – mi szczególnie odpowiada połączenie z Poznania. Bilety są w okazyjnych cenach, więc aż żal nie polecieć 🙂

Mam nadzieję, że choć troszkę zachęciłam Was do odwiedzenia stolicy Grecji!

Pozdrawiam ciepło,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *