Gniezno to moje miejsce urodzenia. W Gnieźnie się wychowałam, w Gnieźnie żyłam, uczyłam się, w Gnieźnie pracuję. To miejsce w którym żyję.

Jak byłam młodsza bardzo nie podobało mi się moje miasto. Nie działo się tutaj wiele, miasto było smutne, szare. Od kilku lat jednak zmieniło się to diametralnie. Jest coraz więcej wydarzeń kulturalnych, sportowych, coraz więcej nowych inwestycji, rozwija się Szlak Piastowski, do którego dodawane są co chwilę nowe elementy architektury, które przypominają historię naszego miasta i kraju – bo Gniezno to Pierwsza Stolica Polski 🙂

Co trzeba zobaczyć w Gnieźnie?

Jest tutaj kilka miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć. Dzięki temu, że Gniezno nie jest dużym miastem zwiedzanie nie jest męczące i czasochłonne, a atmosferę tego miasta można poczuć i zagłębić się w niej bardzo szybko. Gniezno usytuowane jest na 7 wzgórzach.

Katedra Gnieźnieńska (Bazylika prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie)

Najważniejsze miejsce w Gnieźnie. Chyba każdy kojarzy to miasto ze słynną Katedrą w której znajduje się relikwiarz Świętego Wojciecha. Będąc w Gnieźnie nie można pominąć tego miejsca. Od 1000 roku jest to główna świątynia metropolii gnieźnieńskiej, nazywana matką kościołów polskich. Katedra w Gnieźnie to miejsce pochówku świętego Wojciecha, głównego patrona Gniezna oraz całej Polski. W Gnieźnie, w Katedrze zostało ukoronowanych pięciu władców Polski. W dniu dzisiejszym to także siedziba prymasów Polski.

Poza samym wnętrzem Katedry, do którego można wejść o każdej porze dnia, warto zobaczyć także:

 • wieża Katedry
 • Podziemia Katedry
 • Drzwi Gnieźnieńskie
 • Muzeum przykatedralne

Warto wynająć przewodnika katedralnego i kupić bilet na wieżę, do podziemi i do kaplicy z oryginalnymi Drzwiami Gnieźnieńskimi. Koszt jest bardzo niski, bo około 3-5 zł, ale dowiecie się tyle ciekawych rzeczy o naszym kraju, że warto!

Pomnik Bolesława Chrobrego

Pomnik jest poświęcony pierwszemu koronowanemu władcy Polski, Bolesławowi Chrobremu. Znajduje się tuż obok katedry Gnieźnieńskiej, przy głównych schodach prowadzących do wejścia bazyliki. Pomnik ma wysokość około 8,75 metrów.

Plac Świętego Wojciecha

Plac znajdujący się tuż za katedrą. Na placu odbywają się najważniejsze uroczystości zarówno kościelne (wizyta papieża Jana Pawła II w Gnieźnie i msza), jak i świeckie (koncerty, zebrania, prezentacje).

Pomnik Świętego Wojciecha

Pomnik znajduje się około kilometr od Katedry Gnieźnieńskiej przy zbiegu ulic Chrobrego i Łubieńskiego przy kościele garnizonowym. Święty Wojciech jest ważną postacią w Gnieźnie – to patron miasta, ale i całej Polski. W Katedrze Gnieźnieńskiej pochowane są jego szczątki.

Rynek miasta

Centrum miasta, miejsce historyczne, z którego łatwo jest dotrzeć do wszystkich kluczowych miejsc Gniezna. Nowoczesna fontanna przełamuje te historyczne akcenty miasta i kamienic. Latem miło jest usiąść na środku rynku i chłonąć ten klimat pełną piersią.

Muzeum Początków Państwa Polskiego

Muzeum, w którym zjadają się zbiory związane z polskim wczesnym średniowieczem oraz z historią Gniezna i okolic (Szlak Piastowski). Najważniejsze muzeum w Gnieźnie posiadające eksponaty z początków powstania Państwa Polskiego. Muzeum znajduje się przy jeziorze Jelonek, około 10 minut spacerem od rynku klimatycznymi ścieżkami przy parku i jeziorze.

 

Co warto zobaczyć?

Wszystkie pomniki władców Państwa Polskiego

W Gnieźnie w parkach i skwerach pojawiły się niedawno pomniki pierwszych władców Polski w „naturalnych” rozmiarach. Można wybrać się na dłuższy spacer po ulicach Gniezna i spotkać wszystkich władców, co serdecznie polecam, bo to piękne miasto. Kogo możecie spotkać:

 • Mieszko II Lambert
 • Wacław II
 • Przemysł II
 • Bolesław II Szczodry (Śmiały)
 • Bolesław Chrobry
Króliki na ulicach Gniezna 🙂

Wrocław ma swoje krasnale, a my mamy swoje króliki. Są większe niż krasnale, zatem nietrudno je wypatrzeć, ale trzeba patrzeć pod nogi. Jest ich 15. Króliki znajdują się w kluczowych miejscach miasta Gniezna, często miejsce „zamieszkania” królika powiązane jest z miejscem, które przedstawia – na przykład królik Degustator znajduje się na rynku w Gnieźnie.

Jakie Króliki znajdziecie w Gnieźnie:

 • Szofer
 • Rajca miejski
 • Kolejarz
 • Woj piastowski
 • Powstaniec wielkopolski
 • Murarz
 • Napoleon
 • Medyk
 • Degustator
 • Skryba
 • Hokeista
 • Żużlowiec
 • Żołnierz Pruski
 • Strażak
 • Bogaty Kupiec

Kto znajdzie je wszystkie? 🙂

Makiety Wzgórza Lecha

Na ulicach Gniezna spotkać można także kilka makiet przedstawiających etapy rozwoju grodu Gnieźnieńskiego, a tym samym Państwa Polskiego.  Makiety nie są duże, ale bardzo ładne i warto sie przy nich zatrzymać, zobaczyć i skłonić do refleksji.

Klimatyczne uliczki w centrum miasta

Gniezno pięknieje z każdym kolejnym dniem. Kamienice są odnawiane, coraz ładniejsze. wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju. Można spotkać wiele tablic pamiątkowych w ważniejszych miejscach Gniezna, np. przy ratuszu w Gnieźnie lub przy dawnych koszarach wojskowych na ulicy Sobieskiego. Daj się pochłonąć, spaceruj bez celu, a spotkasz mnóstwo ciekawych miejsc.

Ulica Tumska

Łączy rynek w Gnieźnie z Katedrą. Ulica jest piękna, jest tutaj wiele kawiarni, restauracji czy sklepów z pamiątkami. Ulica jest wyłączona z ruchu samochodowego, więc można spacerować i zachwycać się widokiem.

Podnieś głowę i zobacz piękne kamienice

Podczas spacerów warto podnosić głowę do góry, szczególnie na ulicy Dąbrówki, Tumskiej czy Chrobrego, gdzie na elewacjach kamienic znajdują się cudowne zdobienia i płaskorzeźby rożnych ważnych osobistości z dawnego Gniezna.

Dolina Pojednania
Stare, piękne kościoły
Park miejski
Jezioro Jelonek (potocznie: Wenecja) w centrum miasta

Tuż za katedrą i Placem Świętego Wojciecha znajduje się bardzo ładne jezioro Jelonek. Wokół jeziora znajdują się ścieżki spacerowe. Spotkacie tam także jeden z pomników władcy Polski oraz makietę grodu miasta.

Parowozownia w Gnieźnie
Zagroda – Alpaki

 

Gdzie warto zjeść (i pić ;-))?

Poniżej załączam moją subiektywną listę najlepszych miejsc, gdzie można dobrze zjeść, wypić i po prostu spędzić miło czas. Miejsca miłe, klimatyczne i smaczne. Mam nadzieję, że ta lista będzie pomocna.

Misz-Masz

Restauracja znajduje się na rynku w Gnieźnie. Bardzo bogate menu, mnóstwo dań dnia poza standardowym menu wypisanych na tablicy obok lady. Jedzenie bardzo smaczne i bardzo wyszukane. Ogromny wybór piw (lokalne, mini browary oraz mniej znane browary). Ogromny wybór zimnych i ciepłych napojów (robionych codziennie na świeżo), herbat i kaw. Codziennie inne ciasta i pyszne desery lodowe.

Za drzwiami

Restauracja mieści się na ulicy Tumskiej, nieopodal Katedry Gnieźnieńskiej. Miejsce idealne na odpoczynek tuż po zwiedzaniu. Niesamowicie klimatyczne miejsce dekorowane zawsze tematycznie do pory roku czy najbliższych świąt. Bardzo, bardzo przyjemnie można spędzić czas w restauracji Za Drzwiami, a latem w ogródku na tyłach restauracji. Klimat jak we włoskiej restauracji, między kamienicami, pośród drzew, pnączy i kwiatów. Menu bardzo smaczne, nie jest bardzo rozbudowane, ale każdy znajdzie coś dla siebie. Od standardowych dań obiadowych, po pizze, pyszne desery i drinki.

Żuraw i Czapla

Znajdziesz to miejsce na rynku. Wewnątrz znajdują się rysunki przedstawiające różne miejsca Gniezna, kościoły, katedra, uliczki. Warto zajrzeć i zobaczyć te dzieła. Niektóre są niesamowicie piękne. Ciekawe menu, bardzo smaczne dania z wyszukanych składników. Pyszna kawa i desery. Dostępne także drinki.

Kapelusz

Nasza Gnieźnieńska naleśnikarnia, która znajduje się nieopodal pomnika Świętego Wojciech czy kościoła garnizonowego. W menu dostępne są naleśniki za słono i na słodko. Możesz wybrać naleśnik tradycyjny lub z dodatkowymi zdrowymi składnikami.

Sushi-house

Pierwsza i jedyna restauracja japońska serwująca bardzo dobre sushi oraz inne dania z kuchni japońskiej. Restauracja znajduje się na ulicy Dąbrówki prowadzącej bezpośrednio do rynku w Gnieźnie. Polecam wszystkim fanom sushi.

Tanken

Tanken to pub znajdujący się na ulicy Chrobrego tuz obok rynku w Gnieźnie. Wystrój przypomina modne, industrialne wnętrza. W Tankenie można zakupić piwa 14-dniowe zarówno w kuflach 0,3l, 0,5l, jak i 1l. Ogromny wybór innych alkoholi, drinków. Poza tym można tutaj bardzo smacznie zjeść – świetne burgery w różnych odsłonach (także wegetariańskie), makarony, itp. W weekendy często może brakować miejsca.

Dobry Browar

Pierwsze mini browar w Gnieźnie, który serwuje 6 rodzajów piwa produkowanego na miejscu, w pięknych tankach: Lager, pils, IPA, Black IPA, owsiane (bezglutenowe) i pszeniczne. Polecam zamówienie deski degustacyjnej składającej się z dowolnych 4 piw z menu. Wnętrze niesamowicie wyjątkowe, surowe, mi przypadło do gustu natychmiast. W Dobrym Browarze także znajdziesz wina, inne alkohole, a do jedzenia przystawki, burgery, dania obiadowe. Jest możliwość zakupienia piwa z Gniezna butelkowanego!

Pietrak Pub (dawne: 10,5)

Jeden ze starszych pubów w Gnieźnie, bardzo ceniony, bardzo ciekawie wystrojony. Znajduje się na deptaku na ulicy Chrobrego nieopodal rynku. Ogromny wybór alkoholi, piw, także spore menu deserowe oraz z jedzeniem.

La Dolce Vita / Sila

Restauracja znajduje się co prawda poza ścisłym centrum miasta, ale także w ciekawym miejscu, bo byłej jednostce wojskowej. Warto się tam wybrać. Restauracja włoska z drobnym akcentem kuchni tureckiej. Wnętrze jest cudowne, zachowano stare mury koszar wojskowych. Muzyka włoska wprowadza nas w niesamowity klimat. Menu jest wyszukane, bardzo oryginalne. Zarówno dania obiadowe, pizze, jak i desery.

 

Od niedawna jest dostępna aplikacja mobilna „Królika GOń” – gra na smartfona. Pomoże ona odnaleźć wszystkie Gnieźnieńskie Króliki, a przy okazji pozwoli poznać historię naszego miasta. Wszystkie treści zostały przygotowane w trzech językach: polskim, angielskim oraz niemieckim.

 

Kto planuje nas odwiedzić? 😉

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *